ଭାରତର ‘Writing With Fire’ ଓସ୍କାରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଫିଚର୍ ପାଇଁ ମନୋନୀତ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏକାଡେମୀ ପୁରସ୍କାରର ୯୪ ତମ ସଂସ୍କରଣରେ ଭାରତୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ‘Writing With Fire’ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ଫିଚର ବର୍ଗରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି । ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ମୋସନ୍ ପିକ୍ଚର୍ ଆର୍ଟ ଆଣ୍ଡ ସାଇନ୍ସର ଟ୍ୱିଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରାସି ଏଲିସ୍ ରସ୍ ଏବଂ ଲେସଲି ଜୋର୍ଡାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନାମାଙ୍କନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା।

ରିଣ୍ଟୁ ଥୋମାସ୍ ଏବଂ ସୁସ୍ମିତ ଘୋଷଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଦ୍ଦେଶିତ ଉଭୟ ଡେବ୍ୟୁାଣ୍ଟସ୍, ‘Writing With Fire’ ଦଲିତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଭାରତର ଏକମାତ୍ର ଖବରକାଗଜ ଖବର ଲାହରିଆଙ୍କ ଉତ୍ଥାନର କାହାଣୀ ଅଟେ। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଭୟରେ ଦଲିତ ମହିଳା ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ବିଷୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ଆଧୁନିକ ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କ କାହାଣୀକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଭାବରେ ପୁନ ସଦ୍ଭସଦ୍ଭଶ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରୁଛନ୍ତି।

ପରେ, ଥୋମାସ୍ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଯାଇ ୨୦୨୨ ଓସ୍କାରରେ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅର୍ଜନ କରିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବିଷୟରେ ଉତ୍ସାହ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ସେ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିବାର ଭିଡିଓ କ୍ୟାପସନରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ହେ ଭଗବାନ !!!! ‘Writing With Fire’ ଆକାଡେମି ପୁରସ୍କାର ପାଇଁ ମନୋନୀତ ହୋଇଛି। ବର୍ଗରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ ପ୍ରିୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦଲିତଙ୍କ ଏହି ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଅନୁସରଣ କରେ, ମହିଳାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ସାମ୍ବାଦିକ ମେରାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ରହିବାକୁ ଦଳ ପ୍ରିଣ୍ଟରୁ ଡିଜିଟାଲ୍ କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.