ଡିଜିଟାଲ ହେବ ଡ୍ରାଇଡ଼ିଂ ଟେଷ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସଡକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ମାନୁଆଲ ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ମାନବୀୟ ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ପ୍ରାଧିକରଣ (ଏସ୍‌ଟିଏ) ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ଏକ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟେଷ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ (ଏଡିଟିଏସ୍‌) ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏଡିଟିଏସ୍ ପାଇଁ ଟେଣ୍ଡର ପୂର୍ବରୁ ଡକା ହୋଇସାରିଛି । ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟମାନ ମାନୁଆଲ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ସିଷ୍ଟମ କମ୍ପ୍ୟୁଟରୀକରଣ ହେବ । ଏହି ସିଷ୍ଟମ କେବଳ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଡ୍ରାଇଭିଂ କୌଶଳ ଯାଞ୍ଚ କରିବ ନାହିଁ ବରଂ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବା ସମୟରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ମଧ୍ୟ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ ବୋଲି ଏସ୍‌ଟିଏ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ୧୯ ଟି ଆରଟିଓ ଅର୍ଥାତ୍ ଅନୁଗୁଳ, ବାରିପଦା, ଭଦ୍ରକ, ବଲାଙ୍ଗୀର, ଦେଓଗଡ଼, ଢେଙ୍କାନାଳ, ଗଞ୍ଜାମ, ନୟାଗଡ଼, ଫୁଲବାଣୀ, ରାଇରଙ୍ଗପୁର, ରାଉରକେଲା, ସୁନ୍ଦରଗଡ, ତାଳଚେର,କେଉଁଝର, ମାଲକାନଗିରି, ନୁଆପଡା, ଭଞ୍ଜନଗର, ନବରଙ୍ଗପୁର ଏବଂ ସୋନପୁର ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷଣ ଟ୍ରାକରେ ଏଡିଟିଏସ୍ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଭିଡିଓ ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ କ୍ୟାମେରା ଏବଂ ସେନ୍ସରର ଭଳି ସିଷ୍ଟମରେ ଏକ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ସେଟଅପ୍ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହେବ । ଯାନଗୁଡିକର ପ୍ରବେଶ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭିଂ ପରୀକ୍ଷା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଡିଜିଟାଲ୍ ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ । ଟ୍ରାକରେ ଫିଟ୍ ହୋଇଥିବା ଡିଜିଟାଲ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ ସେନ୍ସରଗୁଡ଼ିକ ଏହା ଉପରେ ନଜର ରଖିବ ଏବଂ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ବିଚାର କରିବ ।  ଜଣେ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ଦକ୍ଷତାର ପରୀକ୍ଷଣ ସିଟ୍ ବେଲ୍ଟ, ପାଥ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଗାଡ଼ି ଚାଳନା, ଷ୍ଟପ୍ ଲାଇନ୍, ଅପ୍-ଗ୍ରେଡିଏଣ୍ଟ୍, ଫରୱାର୍ଡ -୮, ରିଭର୍ସ-ଏସ୍, ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଜଙ୍କସନ୍ ପରି ପାରାମିଟର ଉପରେ ବିଚାର କରାଯିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.