ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ନେଲେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ

ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ ଓ ବ୍ରଜେଶ ପାଠକ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ

ଲକ୍ଷ୍ନୌ : ଆଜି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଲଗାତାର ଦ୍ୱିତୀୟଥର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ। ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସ୍ଥିତ ଭାରତରତ୍ନ ଶ୍ରୀ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ ଇକାନା କ୍ରିକେଟ୍‌ ଷ୍ଟାଡିୟମ୍‌ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦିବେନ ପଟେଲ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କୁ ପଦ ଓ ଗୋପନୀୟତାର ଶପଥପାଠ କରାଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶର ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ ଓ ବ୍ରଜେଶ ପାଠକ ଶପଥଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଏବଂ ଉପମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ ଓ ବ୍ରଜେଶ ପାଠକ ଶପଥ ନେଇଛନ୍ତି।
ଏହି ଶପଥଗ୍ରହଣ ସମାରୋହରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସମେତ ବିଜେପି ସଭାପତି ଜେପି ନଡ୍ଡା, ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂହ ଯୋଗଦେଇଛନ୍ତି। ସେହିପରି ବହୁ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମେତ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଶପଥ ଗ୍ରହଣ ଉତ୍ସବରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି। ଗତ ୩୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜନୀତିରେ କୌଣସି ଦଳକୁ ଲଗାତାର ଦ୍ବିତୀୟ ଥର ବହୁମତ ମିଳିଥିବା ବେଳେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସରକାର ଗଢିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି।

ୟୁପିରେ ପୁଣି ଥରେ ଦୁଇଜଣ ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିବେ

ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ୟୁପିର ସିଏମ୍ ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପ୍ରଥମ ଥର ପରି, ଯୋଗୀ ସାର୍କ 2.0 ରେ ପୁଣି 2 ଟି ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ରହିବେ। କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ରଜେଶ ପାଠକ ହେଉଛନ୍ତି ୟୁପିର ଦୁଇଜଣ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍। ଡେପୁଟି ସିଏମ ଭାବେ କେଶବ ମୌର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ପଦବୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦୀନେଶ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବ୍ରଜେଶ ପାଠକଙ୍କ ସ୍ଥାନ ଦିଆଯାଇଛି।

ଯୋଗୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତାଲିକା

ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପୂର୍ବତନ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ଦୀନେଶ ଶର୍ମା ଯୋଗୀଙ୍କ ସଭାରେ ପହଞ୍ଚି ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ବାରାଣାସୀର ବିଧାୟକ ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀଲକାନ୍ତ ତିୱାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ନାହାଁନ୍ତି। ଯୋଗୀ କ୍ୟାବିନେଟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ତାଲିକା ଏଠାରେ ଅଛି:

ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେଶବ ପ୍ରସାଦ ମୌର୍ଯ୍ୟ

ଉପ-ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବ୍ରଜେଶ ପାଠକ

ମନ୍ତ୍ରୀ:

ସୁରେଶ କୁମାର ଖାନ୍ନା, ସୱନ୍ତ ଦେବ ସିଂ, ଶିଶୁ ରାନୀ ମୌର୍ଯ୍ୟ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ଚଉଧୁରୀ, ଜୟବୀର ସିଂ, ଧର୍ମପାଲ ସିଂ, ନନ୍ଦ ଗୋପାଳ ଗୁପ୍ତା ‘ନନ୍ଦୀ’, ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଚଉଧୁରୀ, ଅନିଲ ରାଜଭାର, ଜିତିନ ପ୍ରସାଦ, ରାକେଶ ସଚ୍ଚନ, ଅରବିନ୍ଦ କୁମାର ଶର୍ମା, ଯୋଗେନ୍ଦ୍ର ଉପାଧ୍ୟାୟ, ଆଶିଷ ପଟେଲ, ସଞ୍ଜୟ ନିଶାଦ

ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ (ସ୍ୱାଧୀନ):

ନିତିନ ଅଗ୍ରୱାଲ, କପିଲ ଦେବ ଅଗ୍ରୱାଲ, ରବିନ୍ଦ୍ର ଜସୱାଲ,  ସନ୍ଦୀପ ସିଂ, ଗୁଲାବ ଦେବୀ, ଗିରିଶ ଚନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ, ଧର୍ମଭାର ପ୍ରଜାପତି, ଅସୀମ ଅରୁଣ, JPS ରାଥୋଡ୍, ଦିନଶଙ୍କର ସିଂ, ନରେନ୍ଦ୍ର କାଶ୍ୟପ, ଦୀନେଶ ପ୍ରତା ସିଂ, ଅରୁଣ କୁମାର ସାକ୍ସେନା, ଦିନଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ‘ଦିନଲୁ’

ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ:

ମାୟାନକେଶ୍ୱର ସିଂ, ଦୀନେଶ ଖାଟିକ୍, ରାଜୀବ ଗଉଡ, ବାଲଦେବ ସିଂ ଅଲାଖ, ଅଜିତ ପାଲ, ଜସୱନ୍ତ ସାଇନି, ରାମକେଶ ନିଶାଦ, ମନୋହର ଲାଲ ମନୁ କୋରି, ସଞ୍ଜୟ ଗାଙ୍ଗୱାର୍, ବ୍ରିଜେଶ ସିଂ, କେ.ପି ମଲିକ୍, ସୁରେଶ ରହୀ, ସୋମନ୍ଦ୍ର ତୋମାର, ଅନୁପ ପ୍ରଧାନ ‘ଭାଲମିକି’, ପ୍ରତୀଭା ଶୁକ୍ଲା, ରାକେଶ ରାଠୋର ଗୁରୁ, ରଜନୀ ତିୱାରୀ, ସତୀଶ ଶର୍ମା, ଦୀନେଶ ଆଜାଦ ଅନସାରୀ, ବିଜୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଗଉତମ

Leave A Reply

Your email address will not be published.