ପରମାଣୁ ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ଆମେରିକାକୁ ରୁଷର ଚେତାବନୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଚାରି ଦିନିଆ ୟୁରୋପ ଗସ୍ତରେ ଅଛନ୍ତି ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ୍‌ । ୟୁରୋପରେ ବାଇଡେନ୍‌ ୟୁକ୍ରେନରେ ଉପରେ ରୁଷର ଆକ୍ରମଣକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିବେ। ଗତକାଲି ୟୁରୋପ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ବାଇଡେନ୍‌ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏନେଇ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ରାସାୟନିକ ଅସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ଯାହା କି ବିପଦ । ସେପଟେ ପୋଲାଣ୍ଡ ସୀମାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନାଟୋ ବାହିନୀ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ପୁଟିନଙ୍କୁ ନାଟୋ ଧମକ ଦେଇଛି ଯଦି ତାଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆସେ ତେବେ ସେ ଆଣବିକ ଆକ୍ରମଣରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦେବେ ନାହିଁ । ବାଇଡେନ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସିଧାସଳଖ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ରୁଷର ଆକ୍ରେଶ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଛି ।

ରୁଷ ପୁଣି ଥରେ ପରମାଣୁ ଆକ୍ରମଣକୁ ଧମକ ଦେଇଛି । କ୍ରେମଲିନ ମୁଖପାତ୍ର ଦମିତ୍ରୀ ପେସ୍କୋଭ ସିଏନଏନକୁ ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ରୁଷର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ପରମାଣୁ ଅସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବ । ନିଜ ଦେଶ ଲୋପ ପାଇବାକୁ ରୁଷ ଅପେକ୍ଷା କରିପାରିବ ନାହିଁ । ୟୁକ୍ରେନ ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ରାଷ୍ଟ୍ର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଦମିତ୍ରୀ ପୁଣି ଥରେ ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚକୁ ରୁଷର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ରୁଷର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭ୍ଲାଦିମିର ପୁଟିନ ମଧ୍ୟ ପରମାଣୁ ବୋମା ପକାଇବାକୁ ଧମକ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାକୁ ନେଇ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ବାଇଡେନଙ୍କ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ଯଦି ୟୁକ୍ରେନକୁ ନାଟୋରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଏ, ତେବେ ଫଳାଫଳ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.