ବିଶ୍ୱର ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ- ଫୁମିଓ କିସିଦା

ଭାରତ-ଜାପାନ ୧୪ତମ ଶିଖର ବୈଠକ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ୟୁକ୍ରେନ୍ ଉପରେ ଋଷ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ଏକ ଗମ୍ଭିର ବିଷୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫୁମିଓ କିସିଦା । ଏହା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଶୃଙ୍ଖଳାକୁ ଦୋହଲାଇ ଦେଉଥିବା ସେ କହିଥିଲେ । ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରି ବିଶ୍ୱର ସ୍ଥିତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ କାହାକୁ ଗୋଟିଏ ପାଖିଆ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ସେ କହିଥିଲେ । ଭାରତ ଓ ଜାପାନ ମଧ୍ୟରେ ୧୪ତମ ଶିଖର ବୈଠକରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଜାପାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଫୁମିଓ କିସିଦା ଦୁଇ ଦିନିଆ ଗସ୍ତରେ ଆସି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ପହଁଞ୍ଚିଥିଲେ । 

ଏହି ବୈଠକରେ ଦୁଇ ନେତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୟୁକ୍ରେନ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷାକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଏବଂ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା। ଶ୍ରୀ କିଶିଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସଙ୍କଟର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ସମାଧାନ ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏକ ମୁକ୍ତ ବ୍ୟାପାର ପରିବହନ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନ ୪୨ ବିଲିୟନ ଡଲାର ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବୈଠକ ପରେ କହିଛନ୍ତି। ଏକ ପୃଥକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଶକ୍ତି ସହଭାଗୀତା ବ୍ୟତୀତ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହଯୋଗର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ୬ଟି ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.