ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନହେଉ -ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର (ଫେବୃଆରୀ 17) ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଆଇନରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଚାକିରିରେ 75 ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ଜଷ୍ଟିସ୍ ଏଲ୍ ନାଗେଶ୍ୱରା ରାଓ ଏବଂ ପାମିଡିଗାନ୍ତମ୍ ଶ୍ରୀ ନରସିଂହଙ୍କ ଏକ ବେଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଉଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାକୁ ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

“ଆମେ ମାମଲାର ଗୁଣବତ୍ତା ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁନାହୁଁ ଯେହେତୁ ଆମେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ଚାରି ସପ୍ତାହରୁ ବିଳମ୍ବ ନକରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ। ଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ପକ୍ଷଗୁଡିକ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ହରିୟାଣାଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଉଣସି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। ହାଇକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ଆଇନକୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ନଥିବାରୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଛି।” ସଲିସିଟର ଜେନେରାଲ ତୁଷାର ମେହେଟ୍ଟା ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ହାଜର ହୋଇଥିଲେ। ପଞ୍ଜାବ ଏବଂ ହରିୟାଣା ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରି ହରିୟାଣା ସରକାରଙ୍କ ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ ଏହି ଆଦେଶ ଆସିଛି ଯାହା ରାଜ୍ୟ ଅଧିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଚାକିରିରେ 75 ପ୍ରତିଶତ କୋଟା ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ଫରିଦାବାଦର ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପ ସଙ୍ଗଠନ ତଥା ଗୁରୁଗ୍ରାମ ସମେତ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଂସ୍ଥା ଦ୍ାରା ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଆବେଦନକୁ ଆଧାର କରି ହାଇକୋର୍ଟ ଫେବୃଆରୀ ୨ ରେ ହରିୟାଣା ସରକାରୀ ଆଇନରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀକାଳୀନ ରହିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.