ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ହେଲମେଟ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ : କେନ୍ଦ୍ର

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଭାରତରେ ଦୁଇଟି ଚକିଆ ଯାନରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହେଲମେଟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ପିଲାମାନଙ୍କ ଆକାର ଅନୁଯାୟୀ ହେଲମେଟ ତିଆରି କରିବାକୁ ସରକାର ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କର ନିରାପତ୍ତା ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ନିରାପତ୍ତା ହର୍ଣ୍ଣ ପିନ୍ଧିବାକୁ ପଡିବ। ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କଲେ 1000 ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଏବଂ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସକୁ ତିନିମାସ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯିବ।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମୋଟର ଯାନ ନିୟମ, 1989 ରେ ସଂଶୋଧନ ମାଧ୍ୟମରେ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଚାରି ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ | ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଯେ କଣସି ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନକୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ସର୍ବାଧିକ 40 କିଲୋମିଟର ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପଡିବ | ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ହର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ହେଲମେଟ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ପଚାରିବା ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଥିଲେ। ସରକାର ଭାରତୀୟ ହେଲମେଟ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆକାର ଅନୁଯାୟୀ ଶିଶୁ ହେଲମେଟ ତିଆରି କରିବାକୁ କହିଥିବାବେଳେ ସୁରକ୍ଷା ହର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଯୋଡା ଷ୍ଟ୍ରାପ ସହିତ ଆସିବ ଯାହା କାନ୍ଧରେ ଲୁପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଏବଂ ପିଲାଟିକୁ ଡ୍ରାଇଭରକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବ | ବ୍ୟୁରୋ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ (ବିଏସ୍) ଅନୁଯାୟୀ, ହର୍ଣ୍ଣକୁ ହାଲୁକା ଓଜନ, ନିୟନ୍ତ୍ରିତ, ଜଳପ୍ରବାହ ଏବଂ ସ୍ଥାୟୀ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଉଚ୍ଚ ସାନ୍ଦ୍ରତା ଫୋମ୍ ସହିତ ଭାରୀ ନାଇଲନ୍ କିମ୍ବା ମଲ୍ଟିଫିଲାମେଣ୍ଟ୍ ନାଇଲନ୍ ସାମଗ୍ରୀ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ହର୍ଣ୍ଣ ନିର୍ମାଣ ହେବ ଏବଂ 30 କିଲୋଗ୍ରାମ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଜନ ଧାରଣ କରିପାରିବ |

Leave A Reply

Your email address will not be published.