ଏବେ କରୋନାରେ ଫୁସଫୁସର ହେବନି କ୍ଷତି, ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଡାକ୍ତର ପାଇଲେ ଭାଇରସର ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁସଫୁସ ନଷ୍ଟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଜଣେ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଡାକ୍ତର ଏକ ନୂଆ ଚିକିତ୍ସା ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । ଭାରତରେ ଜନ୍ମିତ ଏବଂ ଟେନେସିର ସେଣ୍ଟ ଜୁଡ ଶିଶୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ହସ୍ପିଟାଲରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଡକ୍ଟର ତିରୁମାଲା ଦେବୀ କନ୍ନେଗାଣ୍ଟିଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଜର୍ନାଲ୍ ପତ୍ରିକାର ଅନଲାଇନ୍ ସଂସ୍କରଣରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ମୂଷାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଗବେଷଣା କରି ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଯେତେବେଳେ ଶରୀର କୋଷିକାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପରେ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ ଯାହା ଫଳରେ ରୋଗୀର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଏ । ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଔଷଧ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ।

ବହୁ ପରୀକ୍ଷା ନୀରିକ୍ଷା ପରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେବା ପରେ ଶରୀରର ସେଲ ଗୁଡିକ କିଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ତାହାକୁ ରୋକିବାକୁ ସେ ଏକ ପଦ୍ଧତି ବାହର କରିଛନ୍ତି । ସେଣ୍ଟ ଜୁଡେ ହସ୍ପିଟାଲର ପ୍ରତିରୋପଣ ବିଭାଗରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଡକ୍ଟର କାନେଙ୍ଗାଣ୍ଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉନ୍ନତ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି ବିକାଶରେ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ଏବଂ ପ୍ରଦାହର କାରଣ ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଏହା ଦ୍ବାରା ରୋଗୀ ମାନସିକସ୍ତରରେ ଭଲ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ହେବା ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଥାଏ ।

କନ୍ନେଜେଣ୍ଟି ତେଲେଙ୍ଗାନାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ସେ ୱାରଙ୍ଗାଲର କାକତିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରାଣୀ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ବିଜ୍ଞାନରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେ ଭାରତର ଓସମାନିଆ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମାଷ୍ଟର ଏବଂ ପିଏଚଡି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ସେ ୨୦୦୭ରେ ଟେନେସିର ମେମ୍ଫିସର ସେଣ୍ଟ ଜୁଡେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଡକ୍ଟର କାନେଗାଣ୍ଟି ଟେନିସି ପ୍ରବାହକ କୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ସାଇଟୋକାଇନ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହି ଗବେଷଣାରୁ ଆମେ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସାଇଟୋକାଇନ୍ସ ଚିହ୍ନଟ କରିଛୁ । ଏହି ସାଇଟୋକାଇନ୍ସ ଶରୀରର କୋଷରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ମୁଖକୁ ଟାଣିନିଏ | ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଶ୍ରଦ୍ଧା ତୁଲାଧର, ପିରାମଲ ସମୀର, ମିନି ଜେଙ୍ଗେ, ବାଲାମୁରୁଗାନ୍ ସୁନ୍ଦରମ, ବାଲାଜୀ ଭାନୋଥ, ଆର.କେ ସୁବାରାଓ ମଲ୍ଲିରେଡି ପ୍ରମୁଖ ସାମିଲ ଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.