ପୁଣି ଉଜ୍ଜୀବିତ ହେଲା ଆଶା: ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣ ।  ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ନେଇ ମିଳିଛି ସବୁଜ ସଙ୍କେତ  । ବ୍ରିଟେନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଗ୍ରୀନ ସିଗନାଲ ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଟିକା ପରକ୍ଷୀଣ । ଏହି ଟିକା ନେବାପେର ଜଣେ ମହିଳା ଅସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ଟିକା ପରକ୍ଷୀଣ ନେଇ ଉଠିଥିଲା ପ୍ରଶ୍ନ, ଯାହାଫଳରେ ପୂର୍ବରୁ ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଅଧାରୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା ।

ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ଏହି ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ସାମିଲ ଥିଲା ଭାରତର ପୁନେ ସ୍ଥିତ ସେରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍  । ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ଏହି କରୋନା ଭାଇରସର ଟିକାର ଚାଲିଥିଲା ପରୀକ୍ଷଣ । ଦେଶର ପ୍ରାୟ ୧୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଏହି ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ଚାଲିଥିଲା । ‘ଡ୍ରଗ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲର୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’(DCGI)ଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଯାଏଁ ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ରୋକ୍ ଲଗାଯାଇଛି । ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକା( ଟିକା ନିର୍ମାରକାରୀ ବ୍ରିଟିସ କମ୍ପାନୀ ) ଚଳାଇଥିବା  ପରୀକ୍ଷା ବନ୍ଦ ରଖିଥିବା ବେଳେ ପୁଣେସ୍ଥିତ ‘ସିରମ୍ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ପକ୍ଷରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଟ୍ରାଏଲ ଉପରେ ରୋକ ଲଗାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନିକାର ଟେଷ୍ଟିଂ ସଫଳ ହେବା ପରେ ସେରମ୍ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ତରଫରୁ ମଧ୍ୟ ଭାରତରେ ଟିକାର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.